دیستروفی سمپاتیک رفلکس در استئوپنی

پوکی استخوان یکی از رایج‌ترین و جدی‌ترین بیماری‌های مربوط به سیستم اسکلتی بدن انسان می‌باشد که معمولا با افزایش سن رخ می‌دهد. پوکی استخوان یک بیماری حاد نیست و در طی زمان پیشرفت می‌کند. یکی از مراحل ابتدایی این بیماری استئوپنی نام دارد. زمانی که استخوان‌های شما دچار استئوپنی می‌شوند، میزان تخلخل بافت اسفنجی آنها افزایش یافته و در نتیجه شکننده‌تر از پیش می‌شوند. یکی از عوارض احتمالی این بیماری، دیستروفی سمپاتیک رفلکس می‌باشد. در این مقاله به بررسی این عارضه و ارتباط آن با استئوپنی می‌پردازیم.

 

استئوپنی چیست؟

استئوپنی یکی از درجات خفیف پوکی استخوان است. افرادی که دچار این بیماری هستند، از کاهش توده استخوانی خصوصا در استخوان‌های بزرگ بدن رنج می‌برند. میزان توده استخوانی در افراد مبتلا به این بیماری کمتر از افراد عادی و بیشتر از افراد مبتلا به پوکی استخوانی می‌باشد. در صورتی که افراد مبتلا به این بیماری اقدامات لازم را برای کنترل و جلوگیری از پیشرفت این بیماری را انجام ندهند، احتمالا مبتلا به پوکی استخوان نیز خواهند شد.

دیستروفی سمپاتیک رفلکس چیست؟

دیستروفی سمپاتیک رفلکس یک سندروم مربوط به اعصاب است که با نام سندروم درد منطقه‌ای مزمن نیز شناخته می‌شود. این بیماری معمولا اندام‌های انتهایی یعنی دست‌ها و پاها را درگیر می‌کند شیوع این بیماری در دست‌ها بیشتر از پاها می‌باشد. این بیماری علت بروز مشخصی ندارد. با این حال رابطه استئوپنی، سکته قلبی و آسیب‌های فیزیکی با این سندروم تا حدودی ثابت شده است.

علائم این بیماری

سندروم دیستروفی سمپاتیک رفلکس علائم خاصی ندارد. رایج‌ترین علامت این عارضه، درد شدید و سوزش اندام می‌باشد. البته داشتن این نشانه‌ها به خودی خود نشان‌دهنده وقوع این بیماری نیست. تورم اندام‌ها نیز یکی دیگر از علائم این بیماری می‌باشد. این تورم می‌تواند حتی کل اندام مبتلا را نیز درگیر کند.

با این حال معمولا تورم در افراد مبتلا به این سندروم به صورت موضعی می‌باشد. ممکن است پوست ناحیه مبتلا کمی براق‌تر از پوست سایر نواحی بدن به نظر برسد که این مورد نیز طبیعی می‌باشد. با توجه به اینکه این سندروم روی اعصاب شما تاثیر می‌گذارد، ممکن است حرکات آن اندام را محدود و یا دردناک کند. دیگر علائم مشاهده شده در افراد مبتلا به این سندروم عبارتند از: اختلالات خواب، به هم ریختن سطوح هورمون‌ها خصوصا هورمون‌های تیروئیدی، بی اختیاری یا تکرر ادرار، درد قفسه سینه و تنگی نفس.

 

سندروم درد منطقه‌ای مزمنسندروم درد منطقه‌ای مزمن

 

تشخیص این بیماری

معمولا سندروم‌ها با علائم خود شناخته می‌شوند و آزمایش خاصی برای تشخیص آنها وجود ندارد. سندروم دیستروفی سمپاتیک رفلکس نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این وجود، آزمایش‌های مختلفی می‌توانند به تشخیص دقیق‌تر این عارضه کمک کنند. رایج‌ترین آزمایشی که به تشخیص این بیماری کمک می‌کند، اسکن استخوان می‌باشد. این آزمایش با مشخص کردن مشکلات استخوان می‌تواند دلایل ایجاد درد را شناسایی نماید. همچنین در بعضی از مواقع ممکن است که MRI نیز در شناسایی آنومالی‌های بافتی و تشخیص علل بروز تورم موثر واقع شود.

رابطه میان دیستروفی سمپاتیک رفلکس و استئوپنی

دیستروفی سمپاتیک رفلکس یکی از سندروم‌هایی است که می‌تواند به علت وجود داشتن استئوپنی رخ دهد. البته این سندروم در افرادی پدیدار می‌شود که استئوپنی لوکالیزه دارند. یعنی تنها یک یا چند اندام آنها دچار استئوپنی شده و درد و سوزش زیادی در همان ناحیه اتفاق افتاده است. بنابراین می‌توان گفت که استئوپنی یکی از بیماری‌هایی است که می‌تواند مسبب سندروم دیستروفی سمپاتیک رفلکس شود. با اینکه استئوپنی یک بیماری نسبتا شایع به شمار می‌رود اما این سندروم یک سندروم نادر محسوب می‌شود.

درمان دیستروفی سمپاتیک رفلکس

در حال حاضر هیچ راهکار دقیقی برای درمان دیستروفی سمپاتیک رفلکس وجود ندارد. پلن درمانی طراحی شده برای این بیماری تنها یک هدف دارد؛ کنترل کردن علائم بیماری خصوصا درد. هرچه این سندروم زودتر شناسایی شود، احتمال جواب دادن پلن درمانی بیشتر خواهد بود. پلن درمانی این سندروم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• انواع مسکن‌ها
• کرم‌های موضعی بی حس کننده
• داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی
• برخی داروهای ضد تشنج
• شوک تراپی
• فیزیوتراپی

 

کلام آخر

دیستروفی سمپاتیک رفلکس یک سندروم نسبتا نادر است که می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. مهم‌ترین علامت این سندروم درد و التهاب می‌باشد. البته هر درد و التهابی نشان دهنده این سندروم نمی‌باشد. هیچ راه تشخیصی برای این سندروم وجود ندارد و پزشکان تنها می‌توانند بر اساس علائم این سندروم آن را تشخیص دهند. اگر شما نیز شک دارید که ممکن است دچار این بیماری باشید بهتر است که با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *