استئوپنی و پوکی استخوان

بی حرکتی و استئوپنی پس از ضربه

در بدن انسان 206 استخوان وجود دارد. تمامی این استخوان‌ها یک ویژگی مشترک دارند: ساختار کلی این اندام‌ها با یکدیگر مشابه می‌باشد. سطح خارجی استخوان‌ها را نوعی بافت استخوانی به نام بافت متراکم پوشانده است. این بافت استحکام بسیار بالایی دارد و وظیفه دارد که ظاهر استخوان‌ها را شکل داده و از بافت درونی آن حفاظت نماید. سطح داخلی استخوان‌ها را بافتی به نام بافت اسفنجی می‌پوشاند. علت نام گذاری این بافت، ظاهر حفره‌دار آن می‌باشد که شکل آن را شبیه به یک اسفنج کرده است. زمانی که حجم این حفرات افزایش یابد، از استحکام استخوان کاسته می‌شود و پوکی استخوان روی می‌دهد. در این مقاله قصد داریم شما را با استئوپنی که پیش درآمدی بر پوکی استخوان است آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

استئوپنی چیست؟

استئوپنی یک واژه پزشکی است که از دو جزء استئو به معنای استخوان و پنی به معنای کاهش یا کمبود تشکیل شده است. همانطور که از معنای لغوی این عبارت پیداست، استئوپنی به معنای کاهش توده استخوانی می‌باشد. با این که این بیماری شباهت‌های زیادی با پوکی استخوان دارد اما با آن یکسان نیست. در واقع استئوپنی را می‌توان به عنوان نوعی پوکی استخوان خفیف در نظر گرفت. چرا که میزان توده استخوانی در افراد مبتلا به این بیماری نسبت به افراد عادی کمتر و نسبت به افراد مبتلا به پوکی استخوان بیشتر می‌باشد. استئوپنی می‌تواند در آینده تبدیل به پوکی استخوان نیز شود. بنابراین لازم است که افراد مبتلا به این بیماری هر چه زودتر روند درمانی خود را پیگیری کنند.

چرا پس از ضربه استئوپنی رخ می‌دهد؟

زمانی که به استخوان‌های شما ضربه‌ای وارد می‌شود، ممکن است که به صورت موقتی در آن استخوان استئوپنی رخ دهد. در این شرایط بخشی از استخوان شما دچار کاهش تراکم می‌شود و شکننده‌تر از پیش می‌شود. دلیل آن نیز واکنش‌هایی است که در بدن شما رخ می‌دهد. معمولا پس از ضربه خوردن ماهیچه‌ها انقباض پیدا می‌کنند تا از استخوان حفاظت کنند. یکی از عواملی که در این انقباضات نقش دارد، کلسیم می‌باشد و استخوان‌ها بزرگترین منبع ذخیره کلسیم می‌باشند. به همین علت به صورت ناگهانی حجم زیادی از کلسیم استخوان شما برداشته می‌شود که می‌تواند توده استخوانی شما را تا حدی کاهش دهد.

علائم این بیماری

استئوپنی برخلاف استئوپروز یا پوکی استخوان، علامت خاصی ندارد. معمولا زمانی علائمی همچون درد نمایان می‌شوند که استئوپنی تبدیل به پوکی استخوان شده باشد. بنابراین تنها راه تشخیص این بیماری، انجام دادن آزمایش BMD یا تراکم مغز استخوان می‌باشد. انجام دادن این آزمایش معمولا به بانوانی که به تازگی یائسه شده‌اند، افراد بالای 65 سال و کسانی که ریسک فاکتورهای استئوپنی و پوکی استخوان را دارند توصیه می‌گردد.

روند کاهش توده استخوانی

روند کاهش توده استخوانی

 

مهم‌ترین دلایل بروز استئوپنی

مهم‌ترین دلیل بروز استئوپنی ، افزایش سن می‌باشد. استخوان‌های یک فرد عادی در حدود 35 سالگی به متراکم‌ترین حالت خود می‌رسند. پس از این سن، به مرور زمان میزان تراکم استخوان‌ها کم شده و در حدود 50 سالگی به مقداری می‌رسد که می‌تواند سبب بروز پوکی استخوان نیز بشود. به این روند، روند کاهش تراکم طبیعی استخوان نیز گفته می‌شود. سطح هورمون‌های زنانه می‌تواند به شدت روی سرعت این روند تاثیرگذار باشد. به همین علت این بیماری در زنان خصوصا زنان یائسه شایع‌تر می‌باشد. ژنتیک نیز در ایجاد این بیماری بسیار موثر است. بنابراین در صورتی که کسی در خانواده شما دچار این بیماری شده است، بهتر است که هر چه زودتر تست‌های تشخیصی این بیماری را انجام دهید تا در صورت لزوم روند درمانی را آغاز کنید.
از عوامل محیطی که روی ایجاد استئوپنی تاثیر دارند، می‌توان به رژیم غذایی نامتعادل و فاقد مواد مغذی لازم برای رشد استخوان اشاره کرد. مهم‌ترین این مواد کلسیم و ویتامین دی هستند. همچنین افرادی که الکل یا کافئین زیادی مصرف می‌کنند بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند. مصرف دخانیات نیز از عوامل خطرزا برای این بیماری محسوب می‌شود. در صورتی که می‌خواهید از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید باید علاوه بر موارد ذکر شده ورزش روزانه و استاندارد را نیز در دستور کار خود قرار دهید.

کلام آخر

بیماری استئوپنی یک بیماری نسبتا شایع در میان بزرگسالان و سالمندان می‌باشد. از آنجایی که این بیماری علائم خاصی ندارد، تشخیص آن تنها از طریق تست BMD ممکن است. شما می‌توانید با پیشگیری و کنترل کردن این بیماری، از تبدیل شدن آن به پوکی استخوان جلوگیری نمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *